FAQ

پرسش های متداول

سوالات متداول : 

شرکت تولیدی و معدنی نگین ارم جهت رفع سوالات پیش آمده کاربران خود، تعدادی از سوالات رایج در خصوص صنعت سنگ را در ذیل مطرح کرده است.

سنگ دهبید چیست؟ معدن سنگ دهبید کجا قرار دارد؟

سنگ دهبید نوعی سنگ مرمریت (marble) می باشد که معدن آن در شمال استان فارس شهرستان خرم بید و در فاصله حدود 10کیلومتری از شهر صفاشهر واقع شده است دلیل نامگذاری این سنگ به نام دهبید نام قدیم صفاشهر (دهبید) می باشد.

علت مقبولیت و معروفیت سنگ دهبید چیست ؟

سنگ دهبید را چه لحاظ رنگ و چه به لحاظ جنس در رده بالاترین سنگ های مرمریت جهان شناخته می شود. چون از نظر رنگ دارای زمینه رنگی گرم و کرم رنگ بوده که سازگاری با انواع دکوراسون کلاسیک و مدرن را داراست ضمن اینکه زمینه ای شفاف و یکدست دارد و از نظر جنس به علت تراکم بالا و جذب آب بسیار کم این سنگ در مقایسه با دیگر مرمریت ها باعث استقبال مصرف کنندگان در دنیا شده است.

معدن اصلی سنگ دهبید کجاست؟

معدن اصلی دهبید یا اولین معدنی که با نام دهبید شروع به فعالیت کرد و به معروفیت رسید معدن چاه مرغی بود شروع بهره برداری از این معدن به حدود سال 1360 میرسد و پیمانکاران زیادی روی این معدن فعالیت داشته اند و چند سالی هم معدن به دلایلی تعطیل بود در حال حاضر این معدن با قوت در حال تولید و استخراج است و عمده تولیدات آن مستقیما به صورت خام (بلوک) صادر می شود.

چرا تنوع در سنگ دهبید زیاد است؟

همانطور که در بیشتر اصناف اتفاق می افتد پس از معروف شدن سنگ دهبید معادن دیگر نیز پسوند دهبید را برای سنگ های خود انتخاب کردند که در بسیاری از موارد نه به لحاظ رنگی و نه ساختار هیچ شباهتی به دهبید نداشتند. اما بعضی معادن هستند که از نظر جغرافیایی در منطقه شمال فارس واقع شده اند و شباهت هایی هم با سنگ معدن اصلی دهبید یا همان سنگ چاه مرغی دارند اما هیچکدام باز هم در حد آن ظاهر نشدند مثلا بعضی از آنها دارای زمینه رنگ طوسی با رگه هایی از آهن هستند و یا آنهایی که دارای زمینه کرم هستند یا شفافیت زمینه را ندارند و یا دارای رگه ها و گل های قرمز رنگ شلوغند.

عمده مشتریان سنگ دهبید چه کسانی هستند؟

عمده مشتریان خارجی سنگ دهبید چینی ها هستند که این سنگ را به صورت خام در معدن و یا کارخانه های نزدیک آن انتخاب کرده و با قیمتی که برای تولید کننده داخلی امکان پذیر نیست خریداری کرده و به چین ارسال میکنند و با توجه به هزینه های پایین تولید در چین آن را فراوری کرده و عمدتا جهت مصرف در بازار داخلی چین و بعضا صادرات به دیگر نقاط جهان بفروش میرسانند . در داخل کشور هم سازندگان ساختمان های باکیفیت و لاکچری خریداران سنگ دهبید هستند.

معایب و محاسن سنگ دهبید چیست؟

سنگ دهبید هم مانند همه کف پوش های ساختمانی نیاز به مراقبت هایی دارد و تنها ایرادی که به آن وارد است لک پذیری از مواد اسیدی و شوینده های قوی است البته ناگفته نماند در این زمینه هم سنگ دهبید نسبت به سایر مرمریت ها مقاوم تر بوده و حتی اگر به وسیله مواد اسیدی لکه ایجاد شود با سابیدن سنگها و برداشت یک لایه از سطح آن میتوان سطحی مانند روز اول داشت.

چرا سنگ دهبید شطرنجی می شود؟

سنگ های مرمریت و خصوصا دهبید دارای تنوع زیادی در طیف زمینه رنگی و گل های موجود در آن هستند و تفکیک دقیق آن نیاز به گزینه هایی همچون دپوی زیاد از یک سایز و ابزار مناسب جهت تفکیک دارد. با توجه به اینکه تا کنون سنگ ها به روش سنتی رنگ بندی یا همان سورت میشدند عوامل زیادی مانند میزان نور سلیقه کارگر میزان موجودی و…. باعث ایجاد اشتباه و اختلاف در سورت و نهایتا شطرنجی شدن کف میشدند.

آیا راه حلی برای یکدست شدن سنگ دهبید وجود دارد؟

با توجه به ایراداتی که در مورد قبل ذکر شد و ضرورت نیاز به سیستمی که تفکیک سنگ ها را با دقت و ثبات انجام دهد . با تمرکز بخش تحقیق و توسعه گروه تولیدی نگین ارم و پس از ماهها تحقیق و بررسی نهایتا سیستم سورت پلاس در اواخر سال 1394 اختراع گردید . سیستم سورت پلاس با اسکن تمامی سنگ ها و آنالیز زمینه رنگی و مقدار و رنگ گل های آنها کدی را به هر سنگ اختصاص میدهد . وقتی سنگهای هم کد را در یک فضا نصب میکنیم در عین حالی که طبیعت و اختلافات خوشایند آنها حفظ شده است دیگر خبری از آن اختلافات زیاد تیره روشنی ها و شطرنجی شدنها نیست.

آیا استانداردی در زمینه سنگ های طبیعی وجود دارد؟

سیستم سورت پلاس گروه تولیدی نگین ارم به جز یکدست کردن سنگ هایی که در یک فضا نصب میشوند استاندارد جدیدی را در صنعت سنگ های ساختمانی تعریف کرده است که با این استاندارد خریدار و فروشنده در زمان معامله میدانند که در مورد چه درجه و رنگ سنگی با هم مذاکره میکنند و تعیین سنگ های موجود در یک قفسه تابع سلیقه فروشنده نیست بلکه استانداردیست که سیستم سورت پلاس تعریف میکند.

ابعاد تولیدی سنگ دهبید به چه صورت می باشد؟

گروه تولیدی نگین ارم از سال 1367 تولید سنگ دهبید را آغاز نموده است و در طی این سالها با پایبندی به اصل ارتقاع کیفیت استفاده از ماشین آلات ایتالیایی رامورد نظر قرار داده و در حال حاضر امکان تولید از کوچکترین ابعاد تا ابعاد 220 در 320 سانتی متر را دارد .

مهمترین مشخصات در هنگام خرید سنگ دهبید چیست؟

لازم است لیستی از مهمترین الزاماتی که در گروه تولیدی نگین ارم رعایت میشود ارایه شود که به شما عزیزان در خریدی بی دغدغه و با کیفیت کمک کند.
1-موجود بودن دپو سنگ و اکتفا نکردن به تعدادی نمونه
2- عدم پرداخت هر گونه وجه قبل از تحویل سنگ
3-لزوم حضور نماینده مشتری هنگام بارگیری و ارسال سنگ
4-استفاده شدن از چسب اپوکسی در دو طرف سنگ جهت بالا بردن مقاومت سنگ و کم کردن پرت هنگام نصب
5-استفاده از ماستیک جهت برطرف کردن سوراخ های سنگ
6-داشتن ابعای کاملا دقیق و کاملا گونیا در همه سنگ ها
7-نداشتن ریختگی و لب پری در لبه سنگها
8-تحویل سنگی یکدست و هماهنگ جهت داشتن سطحی دلنشین

دفتر و انبار مرکزی

 آدرس: تهران – خیابان شریعتی مابین میرداماد و ظفر پلاک ۱۲۵۴

تلفن سراسری : 1618

ایمیل: info@negineram.com 

 
 
مجتمع سنگ نگین ارم

 آدرس: تهران ، شهرک صنعتی شمس آباد ، بلوار بهارستان ، انتهای بلوار زکریای رازی

تلفن : 56906800-021

فکس :22276506-021

 
کارخانه تولیدی سنگ نگین ارم

آدرس: فارس ، صفاشهر(دهبید) ، کیلومتر 3 جاده اصفهان

تلفن : 44453939-071

فکس : 44453406-071