مشخصه های سنگ ساختمانی مناسب و مرغوب

مشخصه های سنگ ساختمانی مناسب و مرغوب

مشخصه های سنگ ساختمانی مناسب و مرغوب

همواره وقتی وارد فضای ساختمانی می شویم، اولین چیزی که توجه ما را جلب می کند نوع سنگ بکار رفته در آن فضا ( کف )است و قطعا یک کفپوش شیک و زیبا و شفاف برای فرد بیننده بسیار چشمگیر است.
از این رو سازندگان آینده نگر ساختمان برای بهتر دیده شدن حاصل کار خود از بهترین نوع سنگ برای کفپوش استفاده می کنند. البته علاوه بر زیبایی و شفافیت مورد دیگری که در نظر می گیرند، قطعا استحکام و عمر این سنگ کفپوش می باشد.

کشور ما منابع سنگ بسیار خوبی دارد که خوشبختانه دست سازندگان را باز می گذارد و نیازی به سنگ مرغوب خارجی واقعا وجود ندارد. به عنوان مثال می توانیم از سنگ مرمریت مرغوب دهبید نام ببریم که در دنیا شناخته شده است.

در ادامه این مطلب قصد داریم به طور خلاصه مشخصه های سنگ ساختمانی مناسب را یک به یک خدمتتان توضیح دهیم.
به طور کلی خریدار سنگ که معمولا سازنده ساختمان می باشد مقاومت سنگ در برابر سایش و لکه دار شدن، استحکام و دوام سنگ های موجود در بازار و در واقع گزینه هایی که برای خرید دارد را با هم مقایسه کرده و انتخاب را انجام میدهد.

مشخصه های سنگ ساختمانی مناسب و مرغوب

در واقع این 4 مورد برای اکثریت، مشخصه های سنگ ساختمانی مناسب و مرغوب هستند.

فاکتور اول مقاومت سنگ در برابر سایش و خراش بوده که در ظاهر سنگ اثر بسیار چشمگیری دارد. عمولاً سنگ هایی که دارای مقاومت به ساییدگی بالایی دارند در برابر لغزش و سر خوردن نیز مقاوم تر بوده و سنگ هایی که دارای خاصیت مقاومت به ساییدگی کمی دارند در اثر رفت و آمد و به مرور زمان تبدیل به سطحی لیز و لغزنده می شوند.
در زمینه فاکتور مقاومت سنگ در برابر لکه دار شدن، سه مولفه تعیین کننده است که عبارتند از میزان جذب آب، ترکیب شناسی و ظاهر سنگ. میزان جذب آب به صورت مستقیم به مقاومت سنگ در برابر لکه دار شدن تاثیر می گذارد.

به زبان ساده تر، افزایش میزان جذب آب باعث ایجاد خاصیت لک پذیری سنگ با هر ترکیب و هر ظاهری می شود. ترکیب شناسی به خصوص در مورد انتخاب سنگ های آهکی و تراورتن اهمیت زیادی دارد.
اما بهترین مورد برای محو شدن یا مشخص شدن لکه ها ٬ظاهر سنگ است. مثلا سنگ های تیره می توانند لکه ها را مخفی نمایند.
آخرین فاکتور در انتخاب سنگ مناسب دوام سنگ است. سنگ باید در برابر حمله نمکی، یخ زدگی و سایر عواملی که ممکن است باعث خرابی شود مقاومت بهتری داشته باشد تا بتوان آن را سنگ مرغوبی نامید.

این موارد ذکر شده را می توان برای همه کاربردهای ساختمانی از جمله، سنگ کابینت آشپزخانه، سنگ کف پوش، سنگ نما و دیگر انواع سنگ نیز عمومیت داد. در کل سنگ های طبیعی به علت اصالت بیشتری که به بنا می دهند و همچنین وجود این فاکتورهای ذکر شده برای کاربردهای ساختمانی بسیار مناسب می باشند.

در زمینه سنگ کف ساختمان نیز سنگ های خوبی در بازار موجود است که مقاومت خوب و ظاهر زیبایی دارند که به قطعیت می توان سنگ مرمریت دهبید را به عنوان بهترین ان ها معرفی کرد.

با تشکر / نگین ارم – گروه تولیدی٬ معدنی سنگ دهبید

Leave a Reply