مروری بر تاریخچه سنگ ها

مروری بر تاریخچه سنگ ها

شاید بتوان گفت سنگ ها از اولین مصالح و اشیائی بوده اند که از ابتدای تاریخ به نوعی مورد استفاده بشر بوده است.

اگر بخواهیم یک تعریف کلی برای سنگ ارائه دهیم، به موادی در پوسته  زمین می توان سنگ گفت که از یک یا چند کانی که به هم پیوند یافته اند تشکیل می شود.

تفاوت کلی سنگ با خاک این است که خاک توده ای از ذرات با دانه های منفصل یا دارای پیوندهای سست هستند. گاهی بر اثر هوازدگی سنگها، پیوندهای آنها سست شده و از هم می پاشد و توده های ذرات سست خاک را تشکیل می دهند.

دو منشا شکل گیری سنگ ها و خرده سنگها در طبیعت عبارتند از :

1-  کوهزایی : فشار بخش مذاب درون زمین که به پوسته جامد زمین وارد می شود باعث فرآیند کوهزایی ست.

2-  هوازدگی یا کوه سایی : فعل و انفعالاتی که باعث خرد شدن مواد و سنگهای سخت سطح زمین در تماس با هوا می شود، هوازدگی است که به دو طریق فیزیکی که از طریق یخ بندان و تغییرات دمایی در جو و انقباض و انبساط سنگها انجام می گیرد و نیز شیمیایی که محصول فرآیندهای هیدراتاسیون، انحلال و اکسیداسیون است صورت می گیرد.

همانطور که گفته شد سنگها از بخش های کوچک تری به اسم کانی تشکیل شده اند. کانی ها موادی طبیعی و جامد و غیر آلی و همگن با ترکیب شیمیایی مشخص هستند که از حدود 3000 کانی شناخته شده، 24 عدد از آنها در سنگ های پوسته زمین وجود دارند که به آنها کانی های سنگ ساز می گویند.

سنگها بر اساس کانیها و ترکیبات شیمیایی تشکیل دهنده به 4 دسته تقسیم می شوند که عبارتند از:

کربنات ها، سولفات ها، اکسید ها و سیلیکات ها.

 سنگها را از نظر نحوه تشکیل به 3 دسته تقسیم می کنند که عبارتند از :

سنگهای رسوبی، آذرین و دگرگونی.

سنگهای رسوبی بر اثر ته نشینی مواد در داخل آب به وجود می آیند. این لایه های سنگ به ته آب رفته و روی هم قرار گرفته و پس از سفت شدن، سنگهای رسوبی را بوجود می آورند.

این نوع سنگها لایه لایه بوده و جنس لایه هایشان با هم فرق دارد. در مناطق کوهستانی البرزو زاگرس معادن این گونه سنگها از جمله ریگ، شن و سنگ آهکی به وفور یافت می گردد.

سنگهای آذرین بر اثر سرد شدن مواد مذاب آتش فشانی که قبلا به صورت ماگما درون زمین بوده اند، بوجود می آیند و در کوههای دماوند و الوند می توان آنها را یافت.

سنگهای دگرگونی مانند مرمر، هرگاه سنگهای رسوبی یا آذرین مدت زیادی در اعماق زمین در معرض فشار و حرارت زیادی قرار گیرند ، بوجود آمده و در واقع دگرگون می شوند.

با تشکر / نگین ارم  – گروه تولید کننده سنگ دهبید

2 Responses

Leave a Reply