نحوه استفاده از سنگ مرمریت در طراحی داخلی ساختمان

نحوه استفاده از سنگ مرمریت در طراحی داخلی ساختمان

ممکن است کاربردهای سنتی هر مصالحی با کاربردهای مدرن آن تفاوت های زیادی داشته است. بعنوان مثال سنگ مرمریت همواره به عنوان سنگی زیبا و ارزشمند در ذهن مردم تداعی میشود . اما متاسفانه در دهه های اخیر استفاده از آن در طراحی داخلی ساختمان ها کم شده است.

مردم اکثرا مرمریت را المانی در طراحی اتاق های بزرگ و سرد و با فضایی سنگین می دانند که از کف تا سقف از سنگ پوشیده شده و اتاق پر است از مجسمه های پر زرق و برق قدیمی. این ذهنیتی است که از کاربرد سنتی مرمریت در ذهن مردم جای گرفته است. اما در طراحی داخلی مدرن، کاربردهای آن متفاوت می باشد.

طراحان داخلی مدرن اخیرا با در نظر داشتن ارزش و کیفیت مرمریت استفاده از این سنگ را به طراحی داخلی باز گردانده اند. برای این منظور از این سنگ در طراحی داخلی بصورت کم به کار می رود که بیش از حد در دید نباشد.

در ادامه این مقاله از نگین ارم ایده هایی برای استفاده های مدرن از مرمریت در طراحی داخلی ساختمان ارائه می دهیم که ایده هایی خلاقانه برای حفظ حس مدرنیته در فضای طراحی داخلی و اضافه کردن کمی چاشنی کلاسیک بودن به وسیله استفاده از این سنگ با کیفیت است.

اولین نوع استفاده از مرمریت در طراحی مدرن، استفاده از ستونهای مرمریتی برای تفکیک فضاهاست که با توجه به رواج طراحی فضاهای بدون مرز با حذف دیوار ها در فضا های داخلی ساختمان ها اعم از واحد های کوچک و بزرگ کاربردی به نظر می رسد.

نحوه استفاده از سنگ مرمریت در طراحی داخلی ساختمان

در این نوع طراحی عناصر جدا کننده دیگر دیوار ها نیستند و المان هایی مانند همین ستون های مرمریتی می توانند جدا کننده تلقی شوند. لزروما نباید این ستون ها پر زرق و برق باشد.

همچنین لازم نیست ستونها از کف تا سقف کشیده شود . بلکه می تواند از نیمه قد دیوار تا کف زمین امتداد یابد و کاربرد جدا کنندگی فضا ها را داشته باشد.

دیگر کاربرد مرمریت در معماری داخلی مدرن استفاده در بخشی از دیوار ها یا کف است. این کاربرد نشان می دهد اگر همزمان هم کف و هم دیوار از مرمریت پوشیده شود، فضا سرد و سنگین شده و کاربرد مدرن را از دست می دهد. در این کاربرد می توان مرمریت را در قرنیرهای پهن حمام یا اتاق ناهارخوری و پشت سینک ظرفشویی در آشپزخانه به کار برد.

حاشیه های مرمریتی دور اتاق ها نیز همین کاربرد را تداعی میکند. اما اگر استفاده به عنوان کف را ترجیح می دهید، به کار بردن مرمریت در جاهایی مانند راهرو ها یا کف نهار خوری یا کف حمام از آن استفاده نمود.

در نگاه اول مبلمان مرمریتی می تواند فضا را خشک و رسمی کند. اما وسایل و مبلمان مرمریتی می توانند سال ها عمر کنند و زیبایی خود را حفظ کنند . البته باید با مقیاس محیط انتخاب شوند. میزهای مرمریتی در نشیمن و آشپزخانه ایده ای خلاقانه می تواند باشد. اما در بالکن و باغچه هم می توان به صورت جزئی از این سنگ های مقاوم استفاده کرد.

استفاده از آباژورها و وسایل مرمریتی دکوری در فضا نیز حالتی رومانتیک ایجاد می کند و فضایی با چاشنی کلاسیک می سازند. خوشبختانه در کشور ما مرمریت های بسیار خوبی از جمله مرمریت دهبید وجود دارند که شفافیت و زیبایی و در عین حال مقاومت خوبی دارند.

با تشکر / نگین ارم – گروه تولیدی٬ معدنی سنگ دهبید

1 Response

Leave a Reply